Fundacja „Pomóż Im” pomaga dzieciom, dla których liczy się każdy dzień

Pomóż Im - fundacja dzieciomTrudno sobie wyobrazić bardziej niewinną, bezbronną i delikatną istotę niż dziecko. Przez wiele lat zdane jest na opiekę rodziców, a opuszczone praktycznie nie ma szans na przeżycie. Tym bardziej trudno zrozumieć i zaakceptować fakt, że nawet dzieci cierpią, walczą z poważnymi chorobami i muszą pożegnać się ze światem w niedługim czasie po narodzinach.

 

fundacja dzieciomCiężkie i nieuleczalne choroby prowadzące do śmierci to nie tylko problem dorosłych, ale również i dzieci, które same nie mogą szukać pomocy i walczyć o siebie, swoje zdrowie i życie. Zwykle w tym trudnym i bolesnym zadaniu wyręczają je rodzice, którzy walczą z poczuciem winy, pytają, dlaczego tak się stało, a jednocześnie wciąż mają nadzieję i chcą poświęcić swojemu dziecku możliwie najwięcej czasu i uwagi.

 

To wsparcie i przede wszystkim leczenie chorego bywa jednak kosztowne, a wielu rodzin nie stać na to, żeby zapewnić dziecku niezbędną opiekę, drogie leki, płacić za kosztowną rehabilitację, która ma poprawić jakość życia malucha. Kiedy mimo szczerych chęci, nie można pomóc i brakuje pieniędzy, pojawia się bezradność, zwątpienie i jeszcze większe wyrzuty sumienia.

 

Dziś jednak na szczęście rodzice chorych dzieci mogą czuć się odrobinę mniej samotni w tej nierównej walce z chorobą i mogą szukać wsparcia, zarówno medycznego, psychologicznego, jak też i materialnego. W tym celu właśnie została założona białostocka Fundacja „Pomóż Im”, która zajmuje się opieką hospicyjną nad nieuleczalnie chorymi dziećmi oraz wspieraniem rodziców w leczeniu dzieci z chorobą nowotworów.

 

fundacja Pomóż IMFundacja „Pomóż Im” powstała 2 lipca 2007 roku z działającego od 1991 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Chorobami Rozrostowymi. W marcu 2009 roku powołano również do życia domowe hospicjum dla dzieci, które nieuleczalnie chorym dzieciom zapewnia niezbędną opiekę lekarską i pielęgniarską, rehabilitację, wsparcie psychologiczne i duchowe, a także leki, aparaturę medyczną i sprzęt rehabilitacyjny. Dzięki domowej formule opieki, dziecko ostatnie chwile może bezpiecznie spędzić we własnym domu, z rodzicami oraz rodzeństwem.

 

Białostockie Hospicjum dla Dzieci to jedyne w województwie podlaskim domowe hospicjum dla dzieci. Pod jego opieką znajduje się stale ok 30 nieuleczalnie chorych dzieci. Lekarze i pielęgniarki są na każde ich wezwanie 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Fundacja stara się aktywnie wspierać całą rodzinę małych pacjentów w imię zasady, że „chore dziecko to chora rodzina”. Opiekunowie i rodzeństwo mają do dyspozycji pracownika socjalnego, kapelanów oraz psychologa. Rodzice, którzy stracili dziecko, zapraszani się do uczestniczenia w spotkaniach grupy wsparcia w żałobie, gdzie mogą podzielić się swoim bólem z innymi osieroconymi rodzicami. Nierzadko Fundacja wspiera swoich podopiecznych także materialnie.

 

pomoc dzieciom

Chociaż walkę z chorobą nie zawsze udaje się wygrać, to jednak twórcy Fundacji, zgromadzeni wokół niej wolontariusze oraz specjaliści z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mają jednak dla rodziców chorych dzieci również i dobre wiadomości. Dziś już wyleczyć można średnio 80% chorujących na raka dzieci, a ta liczba stale rośnie dzięki badaniom i postępowi medycyny. Diagnoza to więc nie zawsze wyrok.

 

Zanim jednak mali pacjenci pokonają nowotwór, Fundacja pomaga rodzicom w ich leczeniu oraz rehabilitacji, organizując m.in. turnusy rehabilitacyjne oraz refundując zakup leków. Fundacja stworzyła rodzicom warunki, dzięki którym mogą przebywać z dzieckiem przez całą dobę. Wolontariusze spędzają z małymi pacjentami czas: wspólnie świętują, bawią się i uczą. Fundacja aktywnie działa na rzecz tego, aby dzieci szybciej wyzdrowiały i uwierzyły w to, że mogą żyć jak ich rówieśnicy.

 

Wiele informacji na temat Fundacji Pomóż Im można znaleźć na stronie internetowej www.pomozim.org.pl oraz na stronie organizacji na Facebooku – www.facebook.com/pomozim. Dowiedzieć się z niej można o głównych założeniach i zadaniach fundacji, zrealizowanych zadaniach, planowanych projektach. Można również za jej pośrednictwem szukać pomocy i wsparcia lub zaoferować swoją pomoc, decydując się na pracę jako wolontariusz lub zasilając konto fundacji. Na stronie przedstawia się również podopiecznych Fundacji, którzy mimo poważnych problemów ze zdrowiem wciąż starają się walczyć i żyć.

 

 

Fundacja „Pomóż Im”

ul. gen. Fr. Kleeberga 8

15-691 Białystok

tel. 85-66 22 003

biuro@pomozim.bialystok.pl

www.pomozim.org.pl