Fundacja Słyszę, Mówię, Czuję wspiera dzieci z zaburzeniami mowy i słuchu

Fundacja Słyszę, Mówię, CzujęDzieciństwo to okres szczególnie ważny w życiu każdego z nas. To wtedy kształtują się nasze zachowania i emocje, pierwsze pasje i zainteresowania, spojrzenie na świat. Dziecko zaczyna nawiązywać pierwsze kontakty i znajomości. Początkowo są to najbliższe mu osoby, z czasem również dalsza rodzina jak też i rówieśnicy, którzy zazwyczaj mówią, co myślą, nie zwracając uwagi na uczucia swoich małych znajomych. Akceptacja i umiejętność zaadaptowania się w nowym środowisku są bardzo ważne i mają również wpływ na to, jak dziecko po latach zacznie sobie radzić w dorosłym życiu.

Nie można bagatelizować problemów i potrzeb dziecka, warto nauczyć się o nich rozmawiać i dawać wsparcie swojemu dziecku na każdym kroku, żeby z czasem wyrosło na szczęśliwego i niezależnego człowieka. Czasem jednak to wspieranie oraz integracja dziecka z otoczeniem bywa znacznie utrudnione i wymaga wiele wysiłku. Choroby, zaburzenia mowy oraz słuchu, wady genetyczne, opóźniony rozwój mowy z pewnością nie sprzyjają nie tylko poznawaniu świata, ale również i zawiązywaniu pierwszych przyjaźni z rówieśnikami. W takiej sytuacji należy działać jak najszybciej, żeby dziecko nie zamknęło się w sobie i odizolowało w swoim świecie czy bezpowrotnie utraciło pewność siebie.

Wizyta u logopedy, lekarza specjalisty i odpowiednia terapia mogą zdziałać cuda. Warto też poszukać dla dziecka dodatkowych zajęć, podczas których pozna dzieci z podobnymi problemami oraz nauczy się walczyć ze swoimi słabościami, stopniowo pokonywać problemy i sprawnie komunikować się z innymi.

Rozwój dzieci z zaburzeniami słuchu i mowy, autyzmem oraz zaburzeniami genetycznymi czy dziecięcym porażeniem mózgowym aktywnie wspiera Fundacja Słyszę Mówię Czuję organizująca spotkania integracyjne i terapeutyczne w Wołominie. Ten niezwykły Ośrodek Terapii działa już od 2002 roku, współpracują z nim logopedzi, terapeuci i liczne grono wolontariuszy, którzy wspierają rodziców i motywują dzieci do pracy oraz stopniowego otwierania się na świat zewnętrzny., pomagając w integracji z otoczeniem.

Ośrodek ma do dyspozycji lokal o łącznej powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Mieszczą się w nim 4 sale do terapii indywidualnej oraz grupowej, z których każda wyposażona jest w niezbędne sprzęty i pomoce do zajęć. W ośrodku mogą odbywać się jednocześnie zajęcia indywidualne i grupowe, a specjalistów wspiera również, w ramach dogoterapii, przyjazny i specjalnie wyszkolony pies, który szybko staje się oczkiem w głowie podopiecznych ośrodka i ich prawdziwym przyjacielem akceptującym je bezwarunkowo.

O samej Fundacji Słyszę, Mówię, Czuję można przeczytać więcej na stronie internetowej www.smc.org.pl. Oprócz zdjęć, filmów, informacji o akcjach i zajęciach dowiecie się, w jaki sposób można wesprzeć organizację. Mile widziana jest nie tylko pomoc finansowa, ale również osoby, które chcą zostać wolontariuszami. Można również dołączyć się do akcji zbierania plastikowych zakrętek, z których sprzedaży finansowane są zajęcia terapeutyczne dla dzieci.


Kontakt:
Fundacja Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie
„Słyszę Mówię Czuję”
ul. Mieszka I 8
05-200 Wołomin
E-mail: fundacja@smc.org.pl Strona: www.smc.org.pl