Jak dobrze zadbać o wcześniaka?

wcześniaki fundacjaW pewnej starej piosence można usłyszeć, że „nie ma jak u mamy”. Właśnie u tej najbliższej osoby można liczyć na miłość, wsparcie, pomoc i pełne zrozumienie. To właśnie z matką najbardziej związane jest dziecko, a więź ta pozostaje bardzo mocna przez następne lata. Mimo to jednak niektóre dzieci bardziej interesuje przyjście na świat, niż spokojne czekanie na swój czas w ciepłym i bezpiecznym brzuchu matki.

 

Wcześniactwo to poważny problem, o którym jednak w Polsce wciąż za mało się mówi. Szacuje się, że rocznie aż 6,7% urodzonych dzieci to wcześniaki. Wiele z nich waży zdecydowanie za mało (2,5 kg a w skrajnych przypadkach nawet poniżej kilograma), są podatne na urazy, grozi im niedotlenienie przy porodzie. Nie mówiąc już o tym, że w okresie krótszym niż 38 tygodni, nie zdążyły się jeszcze w pełni rozwinąć organy dziecka, co z kolei stać się może przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

 

O każde dziecko trzeba odpowiednio dbać, jednak w przypadku wcześniaka, ta troska i pielęgnacja powinny być podwojone. Przede wszystkim warto wiedzieć, że odetchnąć z ulgą można zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy dziecko wchodzi w wiek szkolny. Wcześniej trzeba je regularnie obserwować, reagować, kiedy pojawią się nieprawidłowości w rozwoju, regularnie konsultować się ze specjalistami.

 

O tym, jak trudno jest być rodzicem wcześniaka przekonać się można tylko wtedy, kiedy samemu zostanie się postawionym w tej trudnej roli. Z licznymi mniej i bardziej poważnymi problemami zetknęli się również Magdalena i Tomasz Makaruk, rodzice wcześniaka. W kraju brakowało literatury fachowej, drobiazgów dla maluszka, specjalistów trzeba było odwiedzać w różnych ośrodkach medycznych. Właśnie te problemy zachęciły państwa Makaruk do założenia Fundacji Wcześniak, która dziś liczy już sobie dziesięć lat.

 

Do głównych zadań Fundacji zalicza się przede wszystkim wspieranie rodziców wcześniaków, udzielanie im cennych wskazówek i informacji co do opieki nad wcześnie narodzonym dzieckiem, dzielenie się własnymi doświadczeniami oraz udzielanie informacji o wcześniakach, ponieważ nawet dziś fachowych poradników i badań jest zdecydowanie za mało.

 

Fundacja wydała ostatnio pierwszy na rynku poradnik dla rodziców wcześniaków „Niezbędnik rodzica wcześniaka”, który stanowi kompendium wiedzy dla rodziców, którzy po raz pierwszy w życiu zetknęli się z doświadczeniem przedwczesnych narodzin swojego dziecka. Przygotowany materiał jest efektem 10 lat pracy Fundacji Wcześniak i zawiera podsumowanie najważniejszych treści publikowanych na stronie www.wczesniak.pl Poradnik jest dystrybuowany bezpłatnie za pośrednictwem zaprzyjaźnionych z Fundacją rodziców wcześniaków na oddziałach wcześniakowych w większości szpitali w całej Polsce.

 

Poradnik wcześniaka 

 

Co roku 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W 2012 r. głównym punktem obchodów ŚDW było spotkanie lekarzy i rodziców wcześniaków w Sejmie RP z okazji wystawy „Wcześniaki – wczoraj i dziś”, która uroczyście otworzyła prof. Ewa Helwich, Krajowy Konsultant ds. Neonatologii. Patronat nad obchodami objęła Pani Marszałek Ewa Kopacz. Za przykładem Fundacji Światowy Dzień Wcześniaka świętowano też w różnych szpitalach w całej Polsce. Oddziały neonatologiczne przyozdabiano sznurem ze skarpetek (1 mała para skarpetek na 9 większych), co ilustrowało dane statystyczne, zgodnie z którymi 1 na 10 dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie. Od godziny 18.00 Polska włączyła się w Global Illuminating Initiative, pokazując w ten sposób łączność z międzynarodowymi obchodami, w ramach których główne budynki oświetlone zostały kolorem obchodów – na fioletowo. W Polsce na fioletowo został oświetlony Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, na świecie m.in. Empire State Building w Nowym Jorku oraz CN Tower w Toronto.

 

 Dzień wcześniaka

Bardzo ambitne są też plany Fundacji na przyszłość. Ze środków zgromadzonych przez Fundację planuje się wybudować w przyszłości Narodowe Centrum Wcześniaków, w którym opieką zostaną objęte wcześniaki aż do ukończenia siódmego roku życia, zapewniona zostanie im fachowa, specjalistyczna pomoc lekarska, wspierani będą rodzice, będzie się przeprowadzało szkolenia dotyczące wcześniaków. Placówka ma być obiektem wyjątkowym na skalę kraju.

 

Wszyscy zainteresowani, a przede wszystkim rodzice wcześniaków, mogą znaleźć wiele cennych informacji na stronie internetowej Fundacji www.wczesniak.pl. W ciągu dziesięciu lat działalności Fundacji opublikowano na niej liczne artykuły dotyczące wcześniaków, wskazówki, jak radzić sobie z problemami zdrowotnymi, jak również i historie dzieci, które urodziły się za szybko. Wokół Fundacji i jej strony www skupiają się również rodzice wcześniaków, udzielają sobie wzajemnego wsparcia i dzielą się  własnymi doświadczeniami.

 

Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom

ul. Sarmacka 12 lok.  2
02-972 Warszawa

wczesniak@wczesniak.pl

www.wczesniak.pl