Profesjonalna pomoc dla osób po urazach mózgu i cierpiących na choroby uszkadzające ośrodkowy układ nerwowy

fundacja odmienić życieNiepełnosprawność traktowana jest jak ułomność, która uniemożliwia prowadzenie samodzielnego i niezależnego życia. Choroba przy tym swoje piętno odciska nie tylko na chorych, ale również i na ich najbliższych osobach, które zazwyczaj obejmują poszkodowanego pełną opieką.

 

Z różnych odmian niepełnosprawności wiele stereotypów narosło wokół osób po urazie mózgu lub cierpiących na choroby uszkadzające ośrodkowy układ nerwowy. Towarzyszą im różnego rodzaju zaburzenia, a najbardziej typowe są pogorszenie pamięci, uwagi, orientacji przestrzennej, zdolności rozumowania i mówienia. Nic zatem dziwnego, że osoby z tego typu niepełnosprawnością traktuje się często lekceważąco, a nawet ignoruje się ich chęć do działania i samodzielnego podejmowania decyzji.

 

Chociaż niepełnosprawność rzeczywiście bardzo zmienia życie, to jednak wcale nie oznacza, że od tej pory jest się w pełni zależnym od innych. Ponieważ ludzki układ nerwowy jest niezwykle plastyczny, to dobra terapia i rehabilitacja może pewne zmiany odwrócić i chociaż w części przywrócić choremu sprawność.

 

Właśnie do takiej walki i działania zachęcają twórcy fundacji Odmienić Życie. Jej założycielką jest Anna Maria Ruszpel, która od lat poświęca swój czas różnym działaniom i akcjom charytatywnym. Głównym celem fundacji jest zapewnienie osobom chorym odpowiedniego wsparcia psychologicznego oraz bezpłatnej rehabilitacji. Pracownicy i wolontariusze fundacji dbają również o rozwój osobisty swoich podopiecznych. Przekonują, że niepełnosprawność nie skreśla człowieka, wciąż ma on swoją niepodważalną wartość, może rozwijać swoje zainteresowania, szukać pasji, nawiązywać znajomości i przede wszystkim radzić sobie w życiu codziennym.

 

Właśnie temu znalezieniu się w świecie na nowo służą zajęcia oferowane w fundacji oraz spotkania integracyjne, organizowane w każdą sobotę o godzinie 11.00 w Wawerskiej Strefie Kultury. Najmłodsi podopieczni mogą pod okiem wolontariuszy nauczyć się przygotowywania biżuterii artystycznej, jak również wielu innych technik popularnych w sztukach plastycznych. Zajęcia pozwalają rozwijać zainteresowania, ale również świetnie rozwijają, a przy tym uczą osoby niepełnosprawne nawiązywania kontaktów z osobami zdrowymi i przebywania w ich towarzystwie. Poczucie bycia akceptowanym jest w terapii osób po urazie mózgu i z uszkodzonym układem nerwowym niezmiernie ważne.

 

Fundację Odmienić Życie stworzono z myślą o osobach chorych, aby zmienić ich życie na lepsze i przekonać ich, że wciąż mają na nie duży wpływ. W ramach pomocy można liczyć na konsultację ze specjalistami, terapię, rehabilitację oraz regularne badanie jej postępów. Pełni energii i chęci do niesienia pomocy wolontariusze i lekarze przekonują, że w fundacji wciąż są wolne miejsca zarówno na diagnozę, jak i rehabilitację neuropsychologiczną, która jest prowadzona przez specjalistów. Warto więc zainteresować się placówką (informacje można znaleźć na stronie internetowej: odmieniczycie.pl), umówić się na spotkanie z lekarzem i skorzystać z pomocy, która może zmienić życie chorego na lepsze, wnieść do niego więcej światła, radości, energii, na przekór niepełnosprawności.

 

Fundacja Odmienić Życie
al. Dzieci Polskich 20 lok. A-119
04-730 Warszawa

fundacja@odmieniczycie.pl

odmieniczycie.pl