Choroba refluksowa

choroba refluksowaChoroba refluksowa (ang. gastroesophageal reflux disease), zwana w skrócie GERD to upośledzenie przełyku, przy którym kwas żołądkowy i treść żołądkowa cofają się przez niesprawny zwieracz dolny do przełyku. W Polsce cierpi na chorobę aż 6 mln ludzi, a na typowe przy refluksie dolegliwości co najmniej raz w miesiącu skarży się 40% ludzi! Na zachorowanie najbardziej podatne są osoby po 40 roku życia, jednak choroba dotyka również dzieci. W początkowej fazie rozwoju refluks bardzo łatwo jest pomylić ze zgagą, z czasem jednak objawy choroby stają się coraz bardziej dokuczliwe.

 

Wyróżnia się dwa typy tej choroby: refluks fizjologiczny i patologiczny. W pierwszym przypadku występują częste wymioty, w drugim choroba ma już charakter przewlekły i dochodzi do trwałego upośledzenia przełyku.

 

Przyczyną refluksu jest najczęściej nieprawidłowa praca zwieracza dolnego przełyku. Powinien się on rozkurczać przy przełykaniu i następnie kurczyć. Problemy z kurczeniem sprawiają, że pokarm i kwas żołądkowy cofają się do przełyku, co z kolei staje się przyczyną stanów zapalnych śluzówki, nadżerek a nawet chorób nowotworowych.

 

Do refluksu może prowadzić również otyłość, ponieważ rozciągnięty żołądek nie pracuje prawidłowo i mogą pojawić się zaburzenia podczas jego opróżniania. Zagrożone są też kobiety w ciąży, ponieważ podczas rozrostu macicy żołądek zmienia swoje położenie i zbliża się do przełyku. U niemowląt refluks jest typowy, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wykształconego przewodu pokarmowego. Z czasem choroba u nich zanika. Refluks może także powstać w wyniku przebytych albo istniejących chorób (np. cukrzycy), sprzyjają mu również zmiany hormonalne oraz alkoholizm, do refluksu doprowadzić może przyjmowanie niektórych leków lub nawet nieprawidłowa dieta.

 

Wśród objawów refluksu najbardziej typowa jest zgaga (u 90% chorych), z czasem pojawiają się wymioty, problemy z przełykaniem pokarmu, bóle żołądka, wzdęcia, mdłości, odbijanie, a nawet ból w klatce piersiowej albo za mostkiem, bardzo podobny do tego podczas zawału serca. Kiedy choroba jest już zaawansowana pojawić się może także krwawienie z przełyku. Zaniepokoić powinna również poranna chrypka, która pojawia się w efekcie podrażnienia strun głosowych kwaśną treścią żołądkową, oraz objawy typowe dla astmy: ciężki oddech oraz kaszel.

 

Lekarz stawia diagnozę zazwyczaj już na podstawie samego wywiadu z pacjentem. Istnienie choroby mogą potwierdzić również dodatkowe badania: gastroskopia (pozwala określić stopień zaawansowania refluksu, dokładnie zbadać przełyk, a nawet wykryć nowotwór), PH-metria (dzięki niemu PH wewnątrz przełyku monitorowane jest całodobowo), badania radiologiczne, manometria przełyku (na jej podstawie ocenia się pracę dolnego zwieracza przełyku), scyntygrafia, USG (jako badanie pomocnicze).

 

Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania samego refluksu. Początkowo pomóc może zmiana stylu życia i sposobu odżywiania oraz leczenie farmakologiczne (leki na zgagę, zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego i leki prokinetyczne, które mają usprawnić pracę dolnego zwieracza przełyku). Kiedy choroba powraca i staje się coraz bardziej uciążliwa, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna: laparoskopia (z wycinku dolnego odcinka żołądka tworzy się mankiet wokół przełyku w części brzusznej), gastroplikacja (zwężenie żołądka pod dolnym zwieraczem przełyku).

 

Pomocne jest też leczenie ultradźwiękiem przy użyciu aparatu Stretta.

 

W leczeniu refluksu bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Powinna być lekkostrawna. Zaleca się spożywanie 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia. W diecie powinno się unikać produktów tłustych, smażonych, dobrze jest też ograniczyć spożywanie kawy oraz owoców cytrusowych. Ostre przyprawy warto zastąpić ziołami. Wskazane jest picie owocowych herbat, rumianku oraz czystej wody.

 

Źródło obrazka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_refluksowa_prze%C5%82yku