Zgorzel zęba

zgorzel zębaZgorzel zęba (gangrena pulpae) to stan zapalny miazgi zęba oraz okołowierzchołkowych tkanek. Wywołują go bakterie gnilne (beztlenowe), które najczęściej przez próchnicowy ubytek dostają się do wnętrza zęba i stopniowo infekują miazgę. Składające się na miazgę białka, węglowodany oraz ciała tłuszczowe podlegają procesom chemicznym, w wyniku których tworzy się trująca, brunatnozielona masa zgorzelinowa, która zawiera w sobie jady trupie, gazy oraz kwasy. Zaatakowana miazga z czasem obumiera, a z zepsutego zęba wydobywa się nieprzyjemny zapach.

 

Bakterie beztlenowe atakują również zaplombowane zęby, dostają się do wnętrza zęba poprzez ubytek próchnicowy lub podczas plombowania. Zagrożone są również zdrowe zęby, ponieważ bakterie mogą dotrzeć do miazgi za pośrednictwem kanalików zębinowych. Beztlenowce mogą też zaatakować same korzenie zniszczonych prze próchnicę zębów.

 

Zgorzel często rozwija się bezobjawowo. Ból pojawia się wtedy, kiedy miazga jest już w znacznym stopniu zniszczona lub kiedy bakterie zaatakują wypełniony plombą ząb. Najczęściej przy tym ból pojawia się w nocy, ponieważ, gdy człowiek leży, wzrasta ciśnienie krwi w głowie, a stan zapalny skutecznie utrudnia jej odpływ z miazgi zęba. W wyniku ucisku na zakończenia nerwowe pacjent zaczyna odczuwać ból.

 

Rozwijający się w jamie ustnej stan zapalny może prowadzić w wielu wypadkach do powstawania torbieli oraz niszczenia kości. W takich wypadkach konieczna jest już operacja. Inne typowe objawy to obrzęk, nieprzyjemny, charakterystyczny zapach, podwyższona temperatura ciała (nawet do 38,5˚C).

 

Pojawić się mogą również powikłania. Zalicza się do nich wstrząs septyczny, DIC (zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego), bakterie beztlenowe mogą przedostać się nawet do krwiobiegu i zainfekować cały organizm. Nieleczony zgorzel może się też regularnie rozrastać.

 

Zgorzel zęba leczy się kanałowo. Przed rozpoczęciem leczenia endodentycznego przy tym wskazane jest wykonanie zdjęcia RTG chorego zęba, które pozwoli ocenić stopień jego uszkodzenia. Stomatolog otwiera komorę zęba, usuwa masy zgorzelinowe z kanałów korzeniowych zęba i komory, odkaża je i starannie wypełnia. Nie zawsze jednak możliwe jest wyleczenie zęba i konieczne staje się jego usunięcie. Przed ekstrakcją pacjentowi podaje się wówczas antybiotyk (Clindamycinum, Dalacin C).

 

Niestety nie można przewidzieć, jakie efekty przyniesie leczenie, ponieważ martwy ząb jest szczególnie podatny na ponowne uszkodzenie.

 

Leczenie kanałowe jest trudne, kosztowne i czasochłonne, dlatego warto zacząć dbać o zęby możliwie najwcześniej. Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Warto dobrać nie tylko odpowiednią pastę do zębów, ale również szczoteczkę, która pozwoli dotrzeć do nawet trudno dostępnych szczelin. W aptekach można znaleźć też płyny do płukania jamy ustnej, z których wiele zawiera składniki wzmacniające szkliwo i chroniące zęby przed próchnicą. Warto przekonać się również do stosowania nici dentystycznej. Niezbędne są też przeglądy dentystyczne, najlepiej dwa razy do roku, dzięki którym można wcześniej odkryć uszkodzenie zębów i rozpocząć leczenie.

 

Szczególną ostrożność powinny przy tym zachować kobiety w ciąży. W wyniku zmian hormonalnych często dochodzi u nich do zapalenia dziąseł, ciąża oraz karmienie piersią sprzyjają też powstawaniu próchnicy, dlatego przyszła mama powinna szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę. Kobieta w ciąży może być znieczulana miejscowo, jednak dobrze jest unikać leczenia stomatologicznego i, jeśli jest taka możliwość, najlepiej jest je podjąć już po porodzie. Kiedy jednak pojawią się infekcje dziąseł, trzeba działać, ponieważ mogą mieć one wpływ na zdrowie kobiety i dziecka.

 

Źródło obrazka: http://www.flickr.com/photos/29036481@N08/2735669566